Prep roundup: Warhill's Barr, Lafayette's Green win region wrestling titles

Contact Reporterjlarouejr@vagazette.com

 

Warhill’s Malik Barr and Lafayette’s Everaud Green each won Class 4, Region A wrestling championships Saturday at Churchland High School.

Barr (36-3) defeated Smithfield’s Samuel Feliciano by a 9-3 decision at 152 pounds in the championship match, while Green won by injury default against Warhill’s Josh Farley.

Lafayette’s Karon Smith (106), Jordan Robins (120), Caleb Troup (132) and Nguyen (152) came in third place in the region. For Jamestown, Andrew Harris (138) and Shane Hanrahan (145) also took third place. Warhill’s Doc Branscome (220) and Trystan Welch (285) came in third.

The top four wrestlers in each weight class qualified for the state meet.

The Class 4 state meet takes place Friday and Saturday, also at Churchland High School. Matches begin at 9 a.m. Friday and 10 a.m. Saturday.

Results included:

106 pounds

  • 3rd place match — Karon Smith (Lafayette) 26-8 won by decision over Tyler Lynch (Lake Taylor) 23-6 (Dec 7-6)
  • 5th place match — Lance Gibson (Warhill) 23-15 won by fall over Trenton Holliman (Churchland) 2-4 (Fall 2:33)

113 pounds

  • 5th place match — Victor Passanita (Warhill) 11-17 won by fall over Jamarii Newsome (Heritage) 10-6 (Fall 0:51)

120 pounds

  • 3rd place match — Jordan Robins (Lafayette) 28-5 won by decision over Brandon Wallace (Deep Creek) 26-7 (Dec 5-0)
  • 5th place match — Cameron Hagen (Jamestown) 19-13 won by fall over Evan Lowey (Woodrow Wilson) 6-11 (Fall 0:57)

132 pounds

  • 3rd place match — Caleb Troup (Lafayette) 21-9 won by major decision over Dijon Winborne (Woodrow Wilson) 10-7 (MD 14-3)
  • 5th place match — Dominic Young (Churchland) 13-3 won by injury default over Randy Frontera (Jamestown) 19-12 (Inj. 0:00)

138 pounds

  • 3rd place match — Andrew Harris (Jamestown) 15-12 won by fall over Trevor Woolbright (Deep Creek) 14-9 (Fall 3:59)
  • 5th place match — Davaon Higgins (Heritage) 10-7 won by fall over Joe Stone (Lafayette) 16-12 (Fall 4:50)

145 pounds

  • 3rd place match — Shane Hanrahn (Jamestown) 13-18 won by fall over Xavier Billie (Lake Taylor) 17-6 (Fall 0:48)

152 pounds

  • 1st place match — Malik Barr (Warhill) 36-3 won by decision over Samuel Feliciano (Smithfield) 19-4 (Dec 9-3)
  • 3rd place match — Keven Nguyen (Lafayette) 29-6 won by fall over Jahquan Christopher (Lake Taylor) 12-11 (Fall 0:16)

182 pounds

  • 3rd place match — Leo Wethington (King`s Fork) 17-9 won by fall over Ben Dallman (Lafayette) 19-12 (Fall 0:44)

195 pounds

  • 1st place match — Everaud Green (Lafayette) 21-8 won by injury default over Josh Farley (Warhill) 26-10 (Inj. 3:43)

220 pounds

  • 3rd place match — Doc Branscome (Warhill) 31-5 won by decision over Kiewuan Reed (Lake Taylor) 19-4 (Dec 15-8)

285 pounds

  • 3rd place match — Trystan Welch (Warhill) 27-17 won by decision over Noah Cotton-Caballero (Lafayette) 22-6 (Dec 3-2)

Lafayette finished fourth in the region with 133 points, Warhill came in sixth (113.5) and Jamestown 11th (58.5). Great Bridge won the region championship, followed by Deep Creek and Smithfield.

Swimming

Norfolk Academy’s boys and girls won the Tidewater Conference of Independent Schools meet in Newport News, while both Hampton Roads Academy teams placed second. Walsingham Academy’s boys were third and the Trojan girls were fifth.

For the boys, Walsingham Academy’s Austin Smith took first in the 100 butterfly (51.74), and the Trojans boys also won a team sportsmanship award at the meet.

Boys basketball

Smithfield 67, Bruton 35 — Smithfield closed the regular season Monday on a six-game winning streak by defeating the Panthers. Both teams now will prepare for regional play — the Packers in 4A and the Panthers in 2A.

Darius Savedge had 16 points and Tory Robertson 12 for the Packers.

Andrew McCurdy led the Panthers with 13.

Jamestown 44, Poquoson 38 — The Eagles overcame Bay Rivers District rival Poquoson Monday.

Grafton 71, Warhill 45Josh Moore scored 22 points and Brandon Bomboy added 15 as host Grafton defeated Warhill Saturday.

Dcarius Brooks paced the Lions with 16 points.

Bruton 58, Tabb 53 — KeAndre Richards scored 24 points and Andrew McCurdy’s 19 guided Bruton to a win at Tabb Saturday.

Williamsburg Christian Academy 85, Broadwater Academy 45 — Cle’von Greene achieved a rare feat, scoring 3,000 points, while helping Williamsburg Christian Academy (21-6) defeat Broadwater Academy in Friday’s Metro Conference matchup.

Greene, a Radford University recruit who played for Grafton before joining the Eagles, had 32 points, 11 rebounds, five assists and four steals.

Da’Shawn Cook added 21 points, 12 assists and five steals, while Malachi Banks had 14 points, nine rebounds, three assists and four steals for WCA.

Walsingham Academy 70, Steward 51 — The Trojans, one of the state’s top independent teams, beat Tidewater Conference of Independent Schools opponent Steward as Jaylin Stewart finished with 20 points and Marcus Banks 18.

Girls basketball

Former Williamsburg Christian Academy boys basketball coach Chris Brown, now coaching Surry County's girls basketball team, was named the Tri-Rivers District coach of the year.

Bruton 58, Smithfield 38 — The Panthers earned a 20-point Senior Night victory, thanks in part to Gabby Calloway’s 23 points, Makayla Johnson’s 13 points and Julecia Ferguson’s eight points.

Jamestown 51, Heritage 45 — The Eagles overcame Heritage in a clash of 4A foes.

Kenizjha Jackson scored 13 for Jamestown, while Corynthian Williams and Anaya Simmons added 12 apiece.

Tabb 58, Bruton 45 — Tabb trailed 27-26 at halftime, but outscored the Panthers 22-10 in the third quarter.

Bruton got 12 points each from Makayla Johnson and Gabby Calloway and 11 from Alex Warren.

Jamestown 64, Poquoson 54 — Corynthian Williams scored 21 as Jamestown beat Poquoson despite Sondra Fan’s 34 points in a Bay Rivers District game Friday.

Anaya Simmons had 17 points and Annette O’Leary 12 for the Eagles, who trailed by three at halftime, but used a 24-10 run in the third quarter.

Lafayette 26, Grafton 23 — McKenna Eddings’ 10 points guided Lafayette past Grafton Friday. The win was the Rams second over the Clippers in less than a week.

Lafayette led 13-6 at halftime.

Steward 34, Walsingham Academy 28 — Steward held off Walsingham Academy in Richmond Friday.

Commitments: 2017-18 signings

Reece Koon, Warhill, Wichita State

Boys basketball

Cle’Von Greene, Williamsburg Christian, Radford

Football

Armonii Burden, Lafayette, Lackawanna College (Pa.)

Anthony Davis, Warhill, Ferrum

Jack Erwin, Lafayette, William and Mary (preferred walk-on)

Shaun Jordan. Warhill, Apprentice School

Alex Minter, Warhill, U.Va.-Wise

Seth Osborne, Lafayette, St. Francis (Pa.)

Elijah Page, Warhill, Ferrum

Bryant Walker, Warhill, VMI

Boys lacrosse

Matt Rice, Lafayette, Mt. St. Mary’s

Girls lacrosse

Camryn Mann, Walsingham, Arizona State

Isabelle LeJeune, Walsingham, Cincinnati

Girls soccer

Kamree Barker, Bruton, North Carolina Wesleyan

Boys swimming

Evan Lynch, Bruton, Towson

Girls swimming

Abby Larson, Jamestown, Virginia Tech

Carter Roehrle, Jamestown, James Madison

Morgan Whaley, Warhill, James Madison

Boys track

Isaiah Gist, Bruton, Indiana Tech

Volleyball

Emma Schriner, Lafayette, Tennessee

Gabby Calloway, Bruton, Hampton

LaRoue can be reached by phone at 757-345-2342, by email at jlarouejr@vagazette.com or on Twitter @jlaroue.

Copyright © 2018, The Virginia Gazette