Monday's high school tennis roundup: Several Bay Rivers teams dominate in regional first round

Daily Press

Blessed with favorable first-round matchups in an annual pairings rotation, Bay Rivers District teams had little trouble advancing through their quarterfinals in regional tennis play Monday.

BOYS:

Group 4A South:

Jamestown (14-1) rolled past Churchland 5-0 at Kiwanis Park in less than an hour, then was able to play the Conference 19 doubles final that needed to be postponed Friday.

The Eagles' top tandem, Grayson DeBerry and Derrick Neilson, registered key service breaks to defeat Rohan Kohli and Brad Mahaffey 6-4, 6-3. All four of those players had won their singles 6-0, 6-0 against the overmatched Truckers (8-5).

In an entertaining contest with plenty of hard hitting and net play, DeBerry and Neilson broke Kohli in the match's first game and its final game.

Both tandems will advance to the regional doubles playoffs. But first, the Eagles will return to Kiwanis Park at 3 p.m. Wednesday to meet Hanover, the second-place team from Richmond-area Conference 20. The winner of that match will qualify for the state's final four.

Meanwhile, Grafton breezed to a 5-0 win at Deep Creek in Chesapeake, thanks to wins by Kevin Peng, Zeke Tal, Nir Diskin, Sam Brush and Leon Tang. No Hornet won more than three games, and Daniel Kang led 6-1, 5-0 on line 3 when his match was stopped.

But the Clippers (10-4) will be prohibitive underdogs when they travel to Conference 20 champion Midlothian on Wednesday afternoon.

JAMESTOWN 5, CHURCHLAND 0

Singles: Grayson DeBerry d. Christopher Justice 6-0, 6-0; Derrick Neilson d. Landon Kirk 6-0, 6-0; Brad Mahaffey d. Caleb Edwards 6-0, 6-0; Rohan Kohli d. Austin Saucer 6-0, 6-0; Albon Yowell (J) led Ron Brown 6-0, 3-0, did not finish; Leyman Montgomery d. DeVante Rice 6-0, 6-1. Records: Churchland 8-5, Jamestown 14-1.

GRAFTON 5, DEEP CREEK 0

Singles: Kevin Peng d. Oliveras 6-0, 6-0; Zeke Tal d. Wantz 6-0, 6-0; Daniel Kang (G) led Brown 6-1, 5-0, did not finish; Nir Diskin d. Newton 6-2, 6-1; Sam Brush d. Maxfield 6-0, 6-1; Leon Tang d. Cruz 6-1, 6-1. Record: Grafton 10-4.

 

Group 3A East:

York went to Hopewell and registered a 5-0 victory over the Conference 26 champion Blue Devils to advance to the 3A East semifinals.

Josh McFadden, Denis Liu, Erik Moulton, David Mollenkamp and Mohammed Ahmed won in straight sets for the Falcons (12-3). Hopewell finished its season 9-8.

A likely trip to Fredericksburg to face a tough James Monroe team Wednesday is next for the Falcons.

YORK 5, HOPEWELL 0

Singles: Josh McFadden d. Terry 6-1, 6-2; McCoy (H) led Walter Buck 6-4, 3-3, did not finish; Denis Liu d. Phillips 6-0, 6-0; Erik Moulton d. Krise 6-1, 6-0; David Mollenkamp d. Thomas 6-0, 6-1; Mohammed Ahmed d. Ellis 6-1, 6-0. Records: York 12-3, Hopewell 9-8.

GIRLS:

Group 4A South:

Grafton, whose upset of Jamestown earned the Clippers a home regional quarterfinal, rolled past Booker T. Washington 5-0.

The lower half of Grafton's lineup -- Yuki Ogusu, Claire Nelson and Annie Cao -- all won 6-0, 6-0. Winnie Zhang's shutout at No. 1 made it 4-0, and Jenna DeShayes clinched the triumph on line 3 with a 6-4, 6-3 win.

The Clippers will play host to Hanover at 3 p.m. Wednesday in a semifinal. Grafton lost in a regional semifinal last year, but a win over the Hawks would bring a state semifinal berth.

On the other half of the bracket, Jamestown rolled to a 5-0 win at Deep Creek to reach a 3 p.m. semifinal Wednesday at Midlothian, which overcame the Eagles in the regular season. Defending regional singles champ Anna Walter, Katie Hunt, Alisha Kohli, Britney Herard and Alexis Tisdale won for Jamestown.

The Eagles then completed the Conference 19 doubles final they postponed last Friday, with Walter and Herard defeating Hunt and Kohli 6-2, 6-2

Midlothian beat the Eagles 8-1 in the regular season, with Walter registering Jamestown's win.

GRAFTON 5, BOOKER T. WASHINGTON 0

Singles: Winnie Zhang d. J. Smith 6-0, 6-0; Alex Dixon (G) led Al-Amin 6-2, 3-5, did not finish; Jenna DeShayes d. Z. Smith 6-4, 6-3; Yuki Ogusu d. Mills 6-0, 6-0; Claire Nelson d. Basped 6-0, 6-0; Annie Cao d. Fowler 6-0, 6-0.

JAMESTOWN 5, DEEP CREEK 0

Singles: Anna Walter d. Patel 6-0, 6-0; Katie Hunt d. Berry 6-1, 6-0; Alisha Kohli d. Felty 6-0, 6-2; Britney Herard d. Hilton 6-2, 6-1; Marie-Helena Peeters (J) led Rast 6-3, 4-1, did not finish; Alexis Tisdale d. Pearson 6-0, 6-1.

 

Group 3A East:

Defending regional champion York shut out Hopewell 5-0 without losing a game, advancing to a Wednesday semifinal against John Champe. That match is scheduled to be played on the neutral courts of Spotsylvania, in the Fredericksburg area.

Gaby Tersigni, Kristin Dantzler, Sydney Kochan, Haruna Fukushima and Casey Jutras won 6-0, 6-0, and Julie Zhou was ahead 6-0, 4-0 when her match was abandoned.

YORK 5, HOPEWELL 0

Singles: Gaby Tersigni d. Majewski 6-0, 6-0; Kristin Dantzler d. Porter 6-0, 6-0; Sydney Kochan d. Baugh 6-0, 6-0; Haruna Fukushima d. Garcia 6-0, 6-0; Casey Jutras d. Robinson 6-0, 6-0; Julie Zhou d. Robinson 6-0, 6-0.

Copyright © 2017, The Virginia Gazette
64°