Four golds from Willis help Eagles to 2nd-place finish at 4A track meet

On Thursday, Jamestown coach Mark Tompkins said if the Eagles’ boys team performed near its best in the Group 4A outdoor track and field meet, a top-three overall performance could be in the cards.

Jamestown finished second Saturday in Harrisonburg thanks in large part to three individual gold medals from University of Virginia signee Jordan Willis, and another from Willis on the 4x100-meter relay. The Eagles’ 55.5 points were only three short of first-place Loudoun Valley and Lafayette finished eighth overall.

The big story from Harrisonburg was Willis, who hadn’t won an outdoor gold before Saturday when he claimed the 200 and 400 in addition to breaking the state meet record in the long jump.

Willis, Zach Pennycuff, Darius Reed, and Jordan Turner owned the top 4x1 time in the state entering the meet, but Turner was replaced by Beau Taylor due to a hamstring injury and the Eagles won the coveted race anyway.

Konrad Steck didn’t win a gold for Lafayette, but the Air Force recruit closed his decorated career in solid fashion against strong competition with a third place in the 800 and second in the 1600.

The highlight in 3A was the Warhill boys 4x8 relay of Hezekiah Hayes, Jordan Blamy, Spencer Conti, and Nick Rogers taking second behind Blacksburg.

And Bruton had several strong finishes at the 2A meet in Elkton highlighted by Isaiah Gist and Panthers girls distance runners Kaitlyn Ardrey and Clara Wincheski. Gist and Wincheski each recorded second-place individual finishes.

Select results

4A Girls

1600: 6. Brooke Crookston, Lafayette 5:17.11

3200: 9. Thorin Jean, Jamestown 11:33.04

Pole vault: T7. Peyton Blanding, Lafayette 10 feet

4A boys

100: 1. Qhiyal Towns, Heritage 10.71; 4. Darius Reed, Jamestown 11.25; 8. Rashawn Smith, Lafayette 11.31

200: 1. Jordan Willis, Jamestown 21.80; 3. Zach Pennycuff, Jamestown 22.20

400: 1. Jordan Willis, Jamestown 48.51

800: 1. Miles Owens, Grafton 1:54.33; 2. Colton Bogucki, Loudoun Valley 1:56.50; 3. Konrad Steck, Lafayette 1:56.81

1600: 2. Konrad Steck, Lafayette 4:15.14

3200: 9. Rylan Flint, Jamestown 9:53.99

110 hurdles: 7. Noah Cane, Lafayette 15.27

4x1: 1. Jamestown (Reed, Pennycuff, Willis, Beau Taylor); 3. Lafayette (Vashod Phillips, Rashawn Smith, Hezekiah Grimsley,  Queshon Sharpless)

4x8: 5. Jamestown (John Agnew, Richard Middlebrooks, Benjamin Kenner, Peter Stiglitz) 8:12.18

High jump: 8. Grimsley, Lafayette 6 feet

Pole vault: 5. Jax Palmer, Lafayette 13 feet

Long jump: 1. Willis, Jamestown 23 feet, 5.25 inches

Discus: 9. Tyler Jump, Lafayette 141 feet, 2 inches

3A Boys

800: 9. Hezekiah Hayes, Warhill 2:01.97

4x8: 2. Warhill (Hayes, Jordan Blamy, Spencer Conti, Nick Rogers) 8:12.39 (1. Blacksburg 8:04.97)

Pole vault: T7. Anthony Giacchetta, Warhill 12 feet

2A Boys

Shot put: 9. A.J. Battle, Bruton 45 feet, 8.50 inches

400: 2. Isaiah Gist, Bruton 49.93

200: 6. Gist, Bruton  23.17

4x4: 3. Bruton (Gist, Sheneir Johnson, Kevin Mahoney, Tyler Sakimura) 3:33.47

2A Girls

4x8: 9. Bruton (Kaitlyn Ardrey, Mary Kueser, Emily Slack, Clara Wincheski) 10:51.02

1600: 4. Ardrey, Bruton 5:33.57, 8. Wincheski, Bruton 5:42.83

3200: 2. Wincheski, Bruton 11:42.77; 3. Ardrey, Bruton 11:58.08

100 hurdles: 8. Karena Glass, Bruton 17.19

Copyright © 2017, The Virginia Gazette
81°