Wednesday's local sports schedule

Compiled by Sonny Dearth, Daily Press

Here are the local sports events happening in the area. To place your event in this list, please email edearth@dailypress.com.

COLLEGES

Baseball

VCU at Norfolk State, 3

Softball

Mid-Eastern Athletic Conference tournament first round (double elimination in Ormond Beach, Fla.):

Coppin State (North Division No. 4 seed) vs. Bethune-Cookman (South 1), noon

N.C. Central (S3) vs. Howard (N2), 3

Delaware State (N3) vs. Florida A&M (S2), 3

N.C. A&T (S4) vs. Norfolk State (N1), noon

Track and field

Big South championships (in Rock Hill, S.C.)

Men's golf

PGA Works Collegiate Championships (in Port St. Lucie, Fla.; including Hampton)

Women's golf

NCAA regionals (including Old Dominion at Cle Elum, Wash.)

PGA Works Collegiate Championships (in Port St. Lucie, Fla.; including Hampton)

HIGH SCHOOLS

Baseball

Southampton vs. King's Fork (at Harbor Park), 3

Prince George at Warhill, 4

Grafton at Bruton, 4:30

York at Jamestown, 4:30

Smithfield at Poquoson, 4:30

New Kent vs. Lafayette (at Warhill Sports Complex), 4:30

Mathews at Essex, 5

Lee-Davis at King William, 5

Surry County at Sussex Central, 4

Richmond at Collegiate of Richmond, 5

TCIS semifinals:

No. 3 Steward at No. 2 Cape Henry Collegiate

No. 4 Walsingham Ac. at No. 1 Greenbrier Christian, 6

Softball

Grafton at Bruton, 4:30

York at Jamestown, 4:30

Smithfield at Poquoson, 4:30

New Kent vs. Lafayette (at James City/Williamsburg Rec Center), 4:30

Lakeland at Nansemond River, 5:30

West Point vs. Lancaster (at Dream Fields), 5:30

Boys soccer

Warhill vs. Jamestown (at Wanner Stadium), 7

Hanover vs. Grafton (at Bailey Field), 7

Lakeland at Western Branch, 5:30

Middlesex at Charles City, 6

Carver Academy at Mathews, 6

King William at West Point, 7

Lancaster vs. Washington & Lee, 7

Rappahannock at Northumberland, 7

Brunswick at Surry County, 4:30

Southampton at Windsor

Park View vs. Franklin (at Armory Field), 7

Girls soccer

Warhill vs. Jamestown (at Wanner Stadium), 5:30

Grafton at Hanover, 7

Western Branch at Lakeland, 5:30

West Point at King William, 6

Northumberland at Middlesex, 6

Lancaster vs. Washington & Lee, 5:30

Park View vs. Franklin (at Armory Field), 5

TCIS semifinals:

No. 5 Bishop Sullivan at No. 1 Norfolk Ac., 4:30

No. 3 Nansemond-Suffolk Ac. at No. 2 Norfolk Collegiate, 4:30

Boys tennis

Warwick at Denbigh, 3:30

Tabb at Gloucester, 4

Girls tennis

Gloucester at Tabb, 4

Mathews at Middlesex, 4

Northampton at West Point, 4:30

Track and field

Peninsula District meet No. 4 (all teams; at Todd Stadium), 3

Bay Rivers District regular-season meet (all teams; at New Kent), 3:30

Brunswick, Franklin, Greensville County, Park View, Southampton and Surry County at Sussex Central

Girls lacrosse

TCIS semifinals:

No. 4 Norfolk Collegiate at No. 1 Norfolk Academy, 4:30

No. 3 Cape Henry Collegiate at No. 2 Bishop Sullivan, 4:30

Hampton Roads Lacrosse playoffs:

(Games at Warhill Sports Complex):

Kellam vs. Jamestown, 6

Cox vs. Warhill, 7:30

(Games at Norfolk Collegiate):

Tabb vs. Maury, 6:30

Grafton vs. Grassfield, 8

MOTOR SPORTS

Wacky Wednesday (at Langley Speedway), 7

BASKETBALL

Newport News middle school championships (at Warwick High):

Girls: Dozier vs. Gildersleeve, 4:30

Boys: Dozier vs. Gildersleeve, 5:45

MINOR LEAGUE BASEBALL

International League:

Pawtucket at Norfolk, 6:35

Eastern League:

Trenton at Richmond, 12:05

Copyright © 2019, The Virginia Gazette
77°